Verksamhet

Published on december 2nd, 2019 | by admin

0

„Bieg dla Niepodległej” w Szwecji

Promocja obchodów Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę

10 listopada, w przeddzień Święta Niepodległości zostały zorganizowane Biegi Niepodległości w trzech największych miastach Szwecji – w Sztokholmie, Goteborgu i w Malmo, a 16 listopada dołączyło kolejne miasto – Eskilstuna.

Organizatorem jest federacyjna organizacja, Zrzeszenie Organizacji Polonijnych w Szwecji, skupiająca 30 organizacji polonijnych w całym kraju.

Święta Niepodległości i Święta Konstytucji 3 Maja były obchodzone przez organizacje członkowskie Zrzeszenia już na początku lat 80-tych, tzn. zanim zostały one oficjalnie uznane jako święta narodowe.

Inicjatywa została podjęta w ubiegłym roku przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” i Polski Komitet Olimpijski, pod patronatem honorowym Marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego, polegała na organizowaniu Polonijnych Biegów Niepodległości na całym świecie. Założeniem było, aby ta ważna dla Polaków data, jaką jest rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, była uświetniana na różne sposoby, także w wymiarze rekreacyjno-sportowym i łączyła Polonię i Polaków na świecie.

Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” jest strategicznym partnerem Zrzeszenia Organizacji Polonijnych w Szwecji. Razem realizujemy wiele projektów, m.in. Światowe Fora Mediów Polonijnych. Polski Komitet Olimpijski (PKOl) zapewnia nam udział w wielu sportowych imprezach polonijnych.

Biegi zorganizowane przez Zrzeszenie miały symboliczny dystans 1918 metrów, tak aby podkreślić rocznicowy charakter imprezy.

W Sztokholmie udział wzięło przeszło 60 biegaczy i prawie tyle samo dopingujących, pomimo niskiej temperatury, co nie przeszkodziło klubowi Morsów w kąpieli z polską flagą w lodowatym jeziorze.

W Goteborgu biegło 45 osób, a po biegu zorganizowano integracyjne spotkanie polonijne.

W Malmo było patriotycznie, rodzinnie i wesoło, biegły 53 osoby, czwórka małych dzieci i osiem psów, a ci którzy nie biegli kibicowali na trasie.

We wszystkich miastach nagrodzonych zostało pierwszych trzech biegaczy, a 40 pierwszych na mecie otrzymało pamiątkowe medale.

Jako smutną ciekawostkę można wyjaśnić, dlaczego organizacje Zrzeszenia i cztery miasta w Szwecji nie mogły użyć ustanowionej przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” i Polski Komitet Olimpijski nazwy „Bieg Niepodległości” i biegi odbywały się pod hasłem „Bieg dla Niepodległej”. Jest to rezultat złożonego wniosku o rejestrację nazwy „Bieg Niepodległości” przez osobę prywatną, reprezentującą organizację należącą do Kongresu Polaków w Szwecji do Szwedzkiego Urzędu Patentowego. Sprzeciwiło się temu 126 uczestników z wszystkich kontynentów uchwałą Polonijnego Sejmiku PKOlu w Gdyni bieżącego roku. Protest został także złożony do Szwedzkiego Urzędu Patentowego, poparty przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, Polski Komitet Olimpijski i Wydział Konsularny Ambasady RP w Szwecji. Bieg Niepodległości jest wartością wspólną, z której Polacy i Polonia powinni móc korzystać bez ograniczeń na całym świecie. Ze względu na ogólnodostępny charakter wydarzenia nazwa i znak „Bieg Niepodległości” powinien zostać znakiem niezastrzeżonym, a idea Biegu powinna łączyć i umożliwiać radosne świętowanie Polakom i Polonii na świecie bez wykluczania kogokolwiek.

Szwedzki Urząd Patentowy nie podjął jak na razie decyzji w sprawie oprotestowania przeciwko uzurpacji praw do nazwy „Bieg Niepodległości” w Szwecji.

 


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑