DNI POLSKIE w południowej Szwecji


Zrzeszenie zorganizowało obchody Dni Polskich w Landskronie, Malmö i w Lomma, a tematem przewodnim była 10-ta rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej.

Polski port w Lomma
Głównym dniem obchodów był 25 maja, kiedy port w Lomma zamienił się w wielki polski piknik. Do portu wpłynęły polskie jachty z Yacht Klubu Polonia, które na swoje pokłady przyjmowały chętnych do zwiedzania, a także odbyły krótkie rejsy dla dzieci.
Prezes Zrzeszenia Teresa Sygnarek otworzyła Dni Polskie podsumowując osiągnięcia Polski w okresie 10 lat członkostwa w Unii Europejskiej.
Sekretarz Zrzeszenia Janusz Szkwarek sprawdził się po raz kolejny jako doskonały organizator i konferansjer.
Organizacje Zrzeszenia, Ognisko ”Kwiaty Polskie”, Yacht Klub Polonia, Polka ikf, Ognisko „Piast” i Koło Przyjaciół WOŚP w Malmö włączyły się aktywnie w organizację i realizację Dni Polskich. Dzieci z Kwiatów Polskich, zarówno grupa średnia, jak i te najmłodsze dzieci dały występ taneczny, nagrodzony wielkimi brawami. Nie zabrakło stoisk informacyjnych i bufetu, a na scenie królował wspaniały duet Janusz Wiltgren – Sylwester Bogelund, który przez cały dzień zapewnił muzyczną oprawę imprezy. Dla dzieci zorganizowane były zabawy i malowanie twarzy. Tego dnia w godzinach od 11-ej do 18-ej wieczorem przewinęło się ponad 500 osób, zarówno tych zaproszonych lub poinformowanych, jak i tych których zwabiły kilkumetrowe flagi z logo Dni Polskich i napisem „Dni Polskie – Polen Dagar”. Szwedzi byli mile zaskoczeni tym, że Polacy tak świętują rocznicę wejścia Polski do Unii.

Zabawy, występy i pokaz filmu
Nauczyciele języka polskiego w Landskronie, Aleksandra Wiśniewska Rasmussen, Mariola Sygulska i Tadeusz Adam Pilat zorganizowali wspaniałą zabawę dla dzieci w wieku 3 – 10 lat w Pilängsskolan.
Ognisko „Kwiaty Polskie” dało występ taneczny w sali parafialnej na Rosengård, a w ośrodku szkoleniowym Studiefrämjandet odbył się pokaz filmu ”Das ist Polen – To jest Polska” w reżyserii Filipa Jakobsena i Mirka Balonisa. Film przedstawia fikcyjną postać Polaka w Niemczech, który otrzymał nagrodę ”Emigranta Roku”.

Sponsorzy Dni Polskich
Dwóch operatorów sieci komórkowych Lycamobile i Comviq zaangażowały się w realizację Dni Polskich i były obecne na imprezach rozdając balony dla dzieci i darmowe karty startowe dla dorosłych.
Projekt był współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu na realizację zadania “Współpraca z Polonią i Polakami za granicą”.
Nie sposób wymienić wszystkich osób, które w aktywny sposób pomogły w organizowaniu tego przedsięwzięcia – tak więc zbiorowe podziękowanie dla wszystkich.

Afisz_Dni Polskie 2014


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑